
Det som Àr sÄ fantastiskt med löpning Àr att det kan varieras pÄ sÄ mÄnga olika sÀtt. Du kan springa fort och kort, i backar, i trail och vÀldigt vÀldigt lÄngt.
Det jag nu kÀnner mig mest stolt med som löpare Àr att jag i och med mÄlgÄngen i Ultravasan förra helgen har vÄgat tÀvlat pÄ allt som gÄr att springa frÄn 60m till ultralopp pÄ 90km. Jag vet hur mjölksyran kÀnns efter ett 400m lopp och hur den kÀnslan skiljer sig mot sista kilometrarna i ett ultralopp. Har tÀvlat i 100m, 200m, 400m, 800m, 1500m, 3000m, 5000m, 10km, halvmaraton och maraton. Jag har dessutom sprungit 100m hÀck, 400m hÀck och hinder samt en massa tokiga lopp som tjurruset, bergslopp, en vertikal kilometer och skyrunning. RÀknas Àven snöskolöpning som en löpsport? Det har jag i alla fall ocksÄ sprungit.
Som löpcoach och inspiratör tror jag det Àr en ovÀrderlig erfarenhet att sjÀlv ha provat pÄ allt. Det gÄr inte att lÀsa i en bok hur det Àr att springa ett ultralopp eller hur det skiljer sig mot ett 800m lopp. Man mÄste göra det sjÀlv för att faktiskt veta hur det Àr.
MÄnga löpare Àr idag rÀdda för att prova nya distanser eller nya typer av miljöer. Man springer enbart det man vet att man behÀrskar och kan prestera pÄ. Men hur ska man veta vad man tycker Àr roligast om man inte vÄgar prova nya saker?
För att utvecklas som löpare anser i alla fall jag att det inte bara handlar om att springa snabbare tider. Det handlar lika mycket om att testa nya strÀckor, miljöer och tÀnja sina grÀnser.
