StÀng star

Runacademys blogg

Bra kört i veckans pass!

Publicerad

I mÄndags körde vi terminens sista ledarledda pass i grupp och efter det har vi uppmuntrat vÄra deltagare att köra passen pÄ egen hand med en ljudfil. Vi Àr vÀldigt imponerade över alla deltagare som i veckan har kört passet det helt sjÀlva under veckan. Extra kul nÀr ni delar med er av passen i vÄra facebook grupper eller pÄ instagram genom att tagga runacademy. Det inspirerar!

Extra kul att lÀsa sÄ mÄnga positiva kommentarer. En av dessa var Anna Nystedts som pÄ sin blogg skriver följande om passet:

”Det behövs inte mĂ„nga sekunder innan jag vaknar till liv efter uppvĂ€rmningen. Till ljudet av den peppigaste musik Ă€r det svĂ„rt att vĂ€rja sig. Benen som nĂ€stan dog under uppvĂ€rmningen fĂ„r nytt liv. HĂ€r ska bli Ă„ka av. I öronen fĂ„r jag veta hur lĂ„ng tid jag har sprungit, hur lĂ„ngt det Ă€r kvar. Jag blir pĂ„mind om löptekniken och fĂ„r höra hur bra jag Ă€r. Hela tiden till en grym mix av vĂ€lbekanta lĂ„tar som rĂ„kar vara nĂ€stan identiska med min spinningspellista.

Men det finns ett problem. För nĂ€r jag inte hör min andning fĂ„r jag ingen kĂ€nsla för hur trött jag Ă€r. Eller hur fort jag springer. Jag kĂ€nner mig starkast i stan eller kungen pĂ„ dansgolvet. Men Ă€rligt, Ă€r jag trött? Tar jag ens i? Andas jag? Noise cancellingen fungerar uppenbarligen. Men tĂ€nk om jag kommer hem och ser pĂ„ Strava att jag sprungit trösklar i joggingfart för jag liksom tappade kĂ€nseln nĂ€r hörseln försvann


Försöker öka lite för att inte behöva grÄta över Strava sen. Och nÀr musiken tystnar och det Àr dags för nerjogg kÀnner jag att jag faktiskt Àr trött. Jag har uppenbarligen gjort jobbet trots att det mest kÀndes som att jag var pÄ fest.
Ser framemot nĂ€sta veckas ljudfil. SĂ„ grymt kul! ” 

En glad Anna efter passet!

En glad Anna efter passet!


 

Det har Àven varit mÄnga fler nöjda deltagare som kört passet i veckan. HÀr nedan lyfter vi fram nÄgra stycken!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NÀsta vecka Àr det dags för en riktig utmaning med mjölksyrautmaningen! 


Kommentarer avstÀngda.