StÀng star

Runacademys blogg

Bra tempo pÄ veckans trÀningar!

Publicerad

Den hÀr veckan har vi sprungit tempointervaller. Det har inneburit nÄgot lÀngre intervaller pÄ hela 5 minuter som ska gÄ i tröskelfart.

Tröskelfart innebÀr att man springer i ett tempo sÄ att man ligger precis under sin mjölksyratröskel. Genom att hÄlla det tempot Àr syftet att man ska förskjuta sin tröskel och pÄ sikt kunna hÄlla ett högre tempo och högre puls utan att dra pÄ sig mjölksyra. Man kan sÀga att det Àr ett tempo sÄ att man precis inte orkar att prata.

I veckan har deltagarna lyckas med detta pÄ ett förtrÀffligt sÀtt samtidigt som de har orkat att hÄlla en fin löpteknik. VÀldigt roligt att se hur mycket deltagarna har utvecklats under vÄren.

Efter passet avslutade vi med lite corestyrka. Core Àr viktigt för att orka bibehÄlla en bra hÄllning nÀr man springer men ocksÄ för att undvika skador dÄ mÄnga skador just uppkommer pÄ grund av för svag core.

NÄgra kommentarer om passet:

”Jag gillar verkligen de hĂ€r lĂ€ngre intervallerna nĂ€r man fĂ„r hitta sin egen rytm”

”SĂ„ glad över passet idag och att jag tog igenom mig det. Var lite nervös inför passet dĂ„ det var sĂ„ lĂ„nga intervaller men det gick ju bra. Skulle aldrig ha gjort detta sjĂ€lv pĂ„ egen hand”

”Det hĂ€r med corestyrka var vĂ€ldigt nyttigt och det ska jag försöka göra oftare”

Bilder frÄn mÄndagen och tisdagens trÀningar:

Nacka

Stockholm – Hammarby Sjöstad

Kristianstad

Östersund

Eskilstuna

 

Stockholm – Kungsholmen

Örebro

Linköping

Laholm

Tyresö

BollnÀs

Malmö

Falun

Lidingö

Göteborg – Mölndal

Kungsbacka

Karlskrona

GĂ€vle

Stockholm – Liljeholmen

TĂ€by

SkellefteÄ

Karlstad


Kommentarer avstÀngda.