Ibland kan det kännas extra motigt att komma iväg på träningen. Lusten finns inte bara där och det är lätt att hitta ursäkter att slippa träna. Är jag inte lite hängig och väldigt trött? Kanske lite sjuk ändå? Jag måste dessutom bara göra detta först innan jag kan träna så bättre att träna imorgon?

Idag var det precis så för mig. Kroppen kändes tung och jag kände mig trött, hur skulle man då ha energi till att träna? En stor fördel är att jag då har bestämt med min kollega och vän Johanna Bäcklund att vi skulle passa på att ta ett pass på eftermiddagen innan det skulle bli för mörkt. Nu fanns det ingen återvändo och jag kunde ju inte direkt svika henne bara för att jag inte hade någon lust.
Det gäller att då egentligen bara bestämma sig. Att inte tänka efter för mycket utan bara byta om och sätta på sig löparskorna. När man väl kommer ut brukar det bli mycket lättare. Så var det även för mig idag.
Trots att varken motivationen eller glöden fanns där innan passet så blev det kul när vi väl kom igång. Vi körde ett riktigt roligt pass med fartlek där vi bestämde varannan intervall eller utmaning som vi skulle göra och allt blev något spontant. Totalt skulle vi köra i 30minuter.
Dagar då det känns lite motigt att träna så tycker jag det är lättare att komma iväg på dessa typ av pass där man inte behöver tänka tider eller fart. Det är bara köra på som man känner för och är man två stycken som turas om att agera coach så blir det oftast både varierande och väldigt skoj.
Nu efteråt känner man sig bara så nöjd. Jag klarade det och är så glad att jag bara tog mig iväg. Många gånger spelar det inte så stor roll hur fort man springer eller hur långt utan att man bara tar sig ut är den största vinsten!