StÀng star

Runacademys blogg

Det blir sÄ mycket bÀttre om man hjÀlps Ät pÄ trÀningen!

Publicerad

Denna vecka har vi sprungit tillsammans i par i löpargrupperna och samarbetat pÄ intervallerna. Fördelar med att springa ihop i par Àr att man tillsammans kan peppa varandra och motivera varandra till att kÀmpa lite extra. Det kÀndes som att ni deltagare var lite extra flÄsiga efter sista intervallerna denna vecka.

Det gÄr alldeles utmÀrkt att springa ihop Àven fast man hÄller olika tempon och Àr pÄ olika nivÄer i sin löptrÀning. Genom att göra olika former av intervaller kan man istÀllet dra nytta av att man Àr pÄ olika nivÄer. Denna vecka har vi sprungit pÄ tvÄ olika slingor, bÄde en lÀngre och en kortare. PÄ de lÀngre slingorna sÄ sprang man i paret Ät varsitt hÄll för att mötas och dÄ vid mötet vÀnda och springa tillbaka. PÄ sÄ sÀtt sprang man lika lÀnge men kunde hÄlla sitt egna tempo.

PÄ den kortare slingan sprang man och byttes av efter en intervall. PÄ sÄ sÀtt kunde den som vilar peppa och heja pÄ den som springer. Vi tror att mÄnga av er kÀnde att ni fick lite extra energi av varandras heja rop!

HÀr ser ni bilder ifrÄn onsdagen och torsdagens pass:

Göteborg

Göteborg1

göteborg3


 

BorlÀnge 

BorlÀnge1


 

Kalmar

kalamr1 kalamr2
”SĂ„ bra med pepp. Man orkar lite till dĂ„!”


 

Lund 

Lund1


SkellefteÄ

skellefteÄ1


 

Sundsvall

sundsvall1

sundsvall2

sundsvall3


 

Södermalm

södermal2

södermalm1

södermalm3

södermalm4


 

TrollhÀttan

trollhÀttan 1

trollhÀttan 2

trollhÀttan 3


Jönköping


Halmstad 



HÀrlig teamwork ocksÄ i Norrköping och Uppsala!

 

 


Kommentarer avstÀngda.