StÀng star

Runacademys blogg

Följ med oss till grövelsjön!

Publicerad

 

Spring i GrövelsjöfjÀllen tillsammans med oss!

Endast 3 platser kvar. Sista anmÀlningsdagen Àr nu pÄ lördag!

Vill du springa i vacker fjÀllmiljö och fÄ en minnesfull upplevelse? DÄ ska du följa med oss till Petra Kindlunds hemtrakter pÄ ett traillÀger till Grövelsjön i Dalarna.

”Jag har sedan barnsben tillbringat mycket tid i dessa fjĂ€ll dĂ„ halva min slĂ€kt kommer hĂ€rifrĂ„n. Det gör att jag kĂ€nner till de allra bĂ€sta omrĂ„dena och ser verkligen framemot att fĂ„ visa upp stĂ€llen som mĂ„nga andra inte kĂ€nner till”
Petra Kindlund, grundare av Runacademy

Grövelsjön ligger mitt bland svensk/norska fjÀllen lÀngst uppe i nordligaste hörnet av Dalarna och omfattar den milsvida vildmarken pÄ bÄda sidor om grÀnsen. HÀr vÀntar ett paradis för fjÀllÀlskare och det bÀsta Àr att fjÀllen Àr sÄ lÀttillgÀngliga och nÀra. Samtidigt finns inte den stora fjÀllturismen utan det omfamnas av en lugn och avkopplande miljö.

BÄSTA FJÄLLEN FÖR LÖPNING

GrövelsjöfjÀllen Àr som skapt för löpning dÄ det Àr lÀttsprunget med fina stigar och samtidigt Àr det inte alltför branta toppar. Det gör att det inte Àr för anstrÀngande att ta sig upp till topparna och löpningen blir pÄ sÄ sÀtt ett rent nöje.

 

VEM KAN FÖLJA MED?

LÀgret kommer vara anpassat för alla nivÄer av löpare. Eftersom fjÀllen Àr snÀlla med fina stigar och inte alltför branta toppar Àr det perfekt för dig som tidigare inte har sprungit sÄ mycket i fjÀllen. Samtidigt kommer vi se till att det ocksÄ blir utmanande för dig som Àr mer erfaren av fjÀllöpning.

Under lÀgret kommer vi att dela in oss i tre olika grupper med bas, medel och tuff. Basgruppen Àr för dig som Àr nybörjare och inte sprungit sÀrskilt lÀnge. Medelguppen Àr för dig som har trÀnat regelbundet löpning nÄgot lÀngre och klarar av att göra en flack mil pÄ omkring 50-60 minuter. Tuffa gruppen Àr för dig som ofta har brÄttom och som vill fÄ en större utmaning.

 

BOENDE

Vi kommer att bo pÄ STF FjÀllstation som ligger vackert belÀget med fin utsikt över fjÀllstopparna. HÀr finns det full boendeservice samt tillgÄng till SPA-avdelning.  I restaurangen serveras det hÀlsosam och ekologisk mat.

 

LEDARE


Petra Kindlund Àr löpcoach, PT, nutritionist och grundare av Runacademy. Hon Àr Àven  en av Sveriges frÀmsta traillöpare med bland annat segrar i Tjurruset, Salomon Trail Tour och Gotland Extreme Running.

 

 

 

 

 

 

Grövelsjön
Björn Jonsson bor i Grövelsjön och jobbar som fjÀllguide pÄ STF. Det Àr inte mÄnga som kÀnner till Grövelsjöns löparspÄr sÄ bra som Björn gör.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lottaLotta Kindlund Ă€r huvudansvarig för löpargruppen i Östersund och har en bakgrund som sprinter inom friidrott. Hon Ă€r full av energi och en mycket uppskattad ledare i Östersund. DĂ„ Lotta Ă€r Petras syster innebĂ€r det att Ă€ven hon har spenderat mycket tid i GrövelsjöfjĂ€llen. Hon har en stor förkĂ€rlek till fjĂ€ll och i somras sprang hon AXA fjĂ€llmaraton för första gĂ„ngen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

niclas trailNiclas Sjögren Àr en uppskattad löpcoach i löpargruppen Runacademy och dessutom Àr han en duktig terrÀnglöpare med bland annat en 24:e plats pÄ Lidingöloppet pÄ tiden 1,50 samt flera segrar i Salomon Trail Tour.

 

 

 

 

 

 

 

PRELIMINÄRT PROGRAM

 

2

 

Torsdag 27 augusti

16:00:  VÀlkomsttrÀff med genomgÄng av helgen
Eftermiddag:  Löpteknik med löpskolning, koordinationslopp och tips för att springa i trail
KvÀll:  Gemensam middag

 

 

Fredag 28 augusti

Förmiddag:  Halvdagslöptur med syfte att njuta av miljön
Eftermiddag:  Pulsintervaller i myr
KvĂ€ll:  FörelĂ€sning – Hur blir man en bĂ€ttre löpare?

 

Lördag 29 augusti

Förmiddag:  LÄngtur pÄ fjÀllet
Eftermiddag:  Löpstyrka för löpare
KvÀll:  Gemensam gruppaktivitet

 

 

Söndag 30 augusti

Förmiddag:  Toppbestigning av Grövelsjöns högsta punkt
Eftermiddag:  Lunch och avslutningstrÀff

 

 

FÖLJANDE INGÅR:

Boende tre nÀtter i dubbelrum
Helpension med frukost, lunch och middag
Guidade fjÀllturer
Löpcoaching
Löpteknik med fokus pÄ trail
FörelÀsningar
Styrkepass

 

PRIS:

Ordpris: 4395kr
Medlemmar pÄ STF: 4195kr
Medlem i Runacademy: 3995kr

 

 

 

 

DATUM

27 – 30 aug 2015

 

 

RESA TILL GRÖVELSJÖN

LÀttast för att ta sig till Grövelsjön gör man med bil. Man reser dÄ till Mora och frÄn dÀr Àr det 20 mil upp. Det gÄr Àven att Äka kommunalt och dÄ tar man tÄget till Mora och buss frÄn Mora till Grövelsjön.

Vi kommer  se till att vi samÄker upp till Grövelsjön i största mÄn sÄ blir det bÄde billigare och trevligare med sÀllskap. Observera att resekostnaden upp till Grövelsjön stÄr du sjÀlv för.

 

 

BOKNING

Du bokar dig genom att fylla i formulÀret nedan. Din anmÀlan Àr bindande och genom din anmÀlan sÄ godkÀnner du vÄra bokningsvillkor för löparlÀger.
Det Àr ett begrÀnsat antal platser sÄ först till kvarn gÀller. Sista bokningsdagen Àr 1 aug 2015.

 

OjdÄ! Vi kunde inte hitta ditt formulÀr.


Inspirerande bilder frÄn lÀgret 2014!

1
3 4 5 6 7 8 9 10 11

 

 


Kommentarer avstÀngda.