StÀng star

Runacademys blogg

Högtryck pÄ kontoret!

Publicerad

Det mÀrks verkligen pÄ vÄrt kontor att löpargrupperna har dragit igÄng den hÀr veckan. Det Àr nÀmligen mÄnga som har frÄgor bÄde deltagare sÄ vÀl som ledare sÄ blir vÀldigt mycket mejl och telefonsamtal.
SÄ fort vi Àntligen lyckas tömma mejlkorgen sÄ har det kommit en massa nya mejl. Men sjÀlvklart tycker vi att det Àr bra att ni stÀller frÄgor och det Àr kul att det hÀnder mycket!

Vi Àr tre som jobbar pÄ kontoret pÄ Runacademy i Stockholm ( Det Àr jag Petra Kindlund, Johanna BÀcklund och Therese Forsberg) och vi sköter allt administrativt. Det Àr mycket att hÄlla reda pÄ. Vi jobbar dels med att se till att alla ledare har koll pÄ passen. För oss Àr det nÀmligen vÀldigt viktigt att vi hÄller hög kvalité pÄ trÀningarna och att alla ledare Àr vÀl förberedda. Det Àr nÀmligen vi pÄ kontoret som planerar upp alla trÀningspass och sedan instruerar vi alla ledare hur detta ska genomföras.

PÄ detta jobbar vi med att skriva blogginlÀgg, uppdatera hemsidan samt planera för kommande event och arrangemang. Det Àr mycket som ocksÄ hÀnder nu framöver. Nu nÀrmast vÀntar Prag halvmaraton och vi arrangerar sedan ett löparkonvent lördagen den 9 april.

SÄ för er som undrar sÄ Àr det inte bara att vi springer hela dagarna Àven om man kanske kan tro det. Mest jobbar vi faktiskt administrativt pÄ kontoret. Vi tycker dÀrför det Àr extra skoj att löpargrupperna har dragit igÄng för allra roligast Àr sÄ klart att fÄ agera coach i grupperna!


Kommentarer avstÀngda.