Det har Äter varit en tuff dag men verkligen sÄ vÀrt det. Denna miljö och dessa vyer Àr verkligen helt oslagbart. Vi Àr sÄ imponerade över alla deltagare som kÀmpat pÄ sÄ flitigt. Idag har vi nÀmligen bestigit Gran Canarias högsta topp Pico De La Nieves som Àr pÄ hela 1950 höjdmeter. Vi har dessutom verkligen haft tur med vÀdret och det har bjudits pÄ strÄlande sol. En dag som denna Àr nÄgot man alltid kommer att minnas.
Dagens tur bestod av totalt 15km och 800 höjdmeter vilket tog omkring 3,5 timmar. En kilometer i bergen skiljer sig vÀldigt mycket mot asfalten om man sÀger sÄ. Dessutom sÄ tar vi det vÀldigt lugnt dÄ det handlar mer om att njuta och uppleva Àn att pressa sig hÄrt. Det ska enbart vara njutbart att springa i bergen!
Extra roligt att vi fick fin besök av de svenska trailproffsen Elov Olsson och Johan Lantz. Elov ska nu springa VM i 24 timmar och Johan trĂ€nar för en pallplats i Transgrancanaria – ett lopp pĂ„ 12 mil och 8000 höjdmeter.

Extra kul att fÄ finbesök av trailproffsen Elov Olsson och Johan Lantz. HÀr tillsammans med vÄr lokala löpguide Guillermo och vÄr glada deltagare Tommy Bryntse
















