StÀng star

Runacademys blogg

LĂ€karen sade att jag aldrig mer skulle kunna springa

Publicerad

För sex Är sedan fick Cattis sin tredje ryggskada, denna gÄng i form av tre diskbrÄck och livet kÀndes förstört. Hon hade svÄrt att överhuvudtaget gÄ och smÀrtan var svÄr. LÀkarna sade att hon aldrig mer kommer kunna springa. Hon kÀnde sig bedrövad dÄ hon alltid har trÀnat mycket i sitt liv och vet vad löpningen betyder just för henne. Trots att lÀkarna sade att hon aldrig mer skulle kunna springa sÄ trodde hon inte pÄ det sjÀlv.

– Jag kunde inte bara ge upp. SĂ„ jag började istĂ€llet vĂ€ldigt försiktigt. PĂ„ en promenad pĂ„ 20 minuter sĂ„ kunde jag vĂ€lja att jogga i 20 sekunder

Redan efter de första löpstegen satte hon upp ett nytt mÄl. Hon skulle klara av AXA FjÀllmaratons 13,4 km lopp som skulle gÄ under sommaren.

– Eftersom jag jobbar som mental coach sĂ„ vet jag hur viktigt det Ă€r med rĂ€tt instĂ€llning och mĂ„lmedvetenhet. Med ett mĂ„l i sikte sĂ„ Ă€r det mycket lĂ€ttare att kĂ€mpa Ă€ven om det tar emot. Jag hade redan dĂ„ bestĂ€mt mig att jag skulle klara av loppet oavsett vad lĂ€karna hade sagt till mig.

Hon ökade sedan lÀngden pÄ passen successivt sÄ att kroppen skulle hÀnga med. Den sommaren lyckades hon Àven att ta sig i mÄl pÄ 13,4 km loppet pÄ AXA fjÀllmaraton och lyckan var enorm. Allt gÄr om man bara vill och jobbar hÄrt för det.

Efter AXA fjÀllmaraton sÄ hade Cattis fÄtt mersmak. Ryggen kÀndes bÀttre och hon ville lÀra sig mer. Till en början var hon vÀldigt osÀker och rÀdd, skulle hon vÄga? TÀnk om hon skulle sÀnka gruppen? TÀnk om hon skulle vara absolut sÀmst? Men hon trotsade sina rÀdslor och anmÀlde sig till Runacademys löpargrupp den hösten.

– Att springa med Runacademy Ă€r det bĂ€sta som jag har gjort. Jag har lĂ€rt mig sĂ„ mycket och löpningen har idag blivit en del av min livsstil. Nu Ă€r jag med för fjĂ€rde terminen och det Ă€r sĂ„ kul. Man fĂ„r sĂ„ mycket energi av att springa tillsammans med andra och alla ledare Ă€r fantastiska och ger bra pepp och stöd.

En stor anledning att Cattis lyckades besegra sig sjÀlv, sin lÀkare och att komma tillbaka till löpningen Àr mycket tack vare hennes mentala styrka. Cattis Àr ocksÄ utbildad mental trÀnare och driver företaget Capuma. Hon kommer ocksÄ pÄ vÄrt löparkonvent lördagen den 8 april och kommer dÀr att hÄlla en förelÀsning om just hjÀrnans kraft.

Med hjÀlp av rÀtt instÀllning och mÄlmedvetenhet sÄ gÄr det att göra det andra sÀger Àr omöjligt!

(null)
TvÄ Är efter den svÄra ryggskadan klarade ÀndÄ Cattis av AXA FjÀllmaratons lopp pÄ 13,4km. Detta trots att lÀkarna sade att hon aldrig mer skulle kunna springa.

(null)
Idag mÄr Cattis mycket bÀttre och Àr nu med i fjÀrde terminen av vÄra löpargrupper.


Kommentarer avstÀngda.