I söndags sprang vÄr ledare Malin Starfelt tÀvlandes för Runacademy IF ett strÄlande maratonlopp i Hamburg. Hon slog personbÀsta med nÀstan 5 minuter till fantastiska 1,40,32 som ocksÄ Àr ett nytt klubbrekord. Men inte nog med det, hon slog Àven ett personligt rekord pÄ halvmaran med 1,18,43. SÄ imponerande!

Malin var med detta endast 2 min frÄn att direktkvala till EM i sommar dÀr kvaltiden Àr pÄ 2,38. Dock Àr chansen ÀndÄ inte helt slut Àn. Det kommer nÀmligen Àven skickas ett lag till EM bestÄende av minst 4 tjejer. Kvaltiden för laget Àr pÄ 2,42 och det har ju Malin nu klarat. DÀremot Àr det redan 4 tjejer som sprungit fortare Àn Malin under kvaltiden, sÄ frÄgan Àr hur mÄnga landslaget Àr villiga att skicka. Det Àr tillÄtet att starta med 6st. SÄ allt beror pÄ om de övriga tjejerna Àr hela, friska och kan springa eller om Sverige kan tÀnka sig att skicka fem startade. Det ÄterstÄr att se och vi hÄller sÄ klart tummarna.

HĂ€r delar Malin med sig om sitt fantastiska lopp i Hamburg:
”Jag hade en vĂ€ldigt bra kĂ€nsla inför loppet eftersom det ur löparsynpunkt sĂ„g ut att bli fina förutsĂ€ttningar. NĂ€stan ingen vind och 16-17 grader varmt.
NÀr startskottet gick kÀnde jag mig pigg och laddad. HÀftigt att starta lÀngst fram med 15 supersnabba tjejer i ett sÄ stort lopp. Jag hade spanat in en belgisk tjej som jag efter att ha pratat med hennes farthÄllare förstod skulle hÄlla ungefÀr det tempot jag planerat. SÄ jag hÀngde pÄ dem första halvan av loppet och det kÀndes jÀttebra! Fick i mig energi som planerat och mÄdde bra.
NÄgonstans vid km 23-24 började jag kÀnna ett lÀtt illamÄende men inget orovÀckande Ànnu sÄ drack lite mer sportdryck pÄ nÀsta station (25 km), men dÄ sa magen ifrÄn rejÀlt. Höll pÄ att krÀkas vid flera tillfÀllen och fick kÀmpa för att fortsÀtta springa. DÄ förstod jag att det skulle bli svÄrt att överhuvudtaget dricka mer under loppet om jag ville komma i mÄl och det ville jag ju eftersom jag hade checkat av tiden vid halvmarapasseringen och visste att om jag bara höll tempot skulle en plats till sommarens friidrotts-EM vara fixad.
TyvÀrr blev det allt tuffare att hÄlla upp tempot eftersom jag hade tappat den belgiska tjejen och hennes farthÄllare i samband med illamÄendet sÄ jag fick kÀmpa pÄ ensam. Det var otroligt tufft bitvis men min man gjorde allt för att peppa mig lÀngs banan vilket var till otroligt stor hjÀlp eftersom man sÄ lÀtt tappar motivationen nÀr man inte fÄr i sig kolhydrater och det börjar kÀnnas tungt. Prövade vid nÄgot tillfÀlle med sportdryck nÀr magen lugnat sig men det gick inte dÄ heller. Vid det hÀr laget hade det Àven hunnit bli riktigt varmt och solen lÄg pÄ sÄ hÀllde vatten över mig vid varje vattenstation för att kyla ner mig och vakna till.
NÄgonstans kring 35 km kÀndes det som att jag sprang i slow motion och jag blev ikappsprungen av en annan belgisk tjej som ocksÄ hade egen farthÄllare. Jag hade sprungit om henne tidigare i loppet dÄ hon hade kroknat ordentligt. Men nÀr hon kom vaknade jag upp och lÄg sen resten av loppet och vÀxeldrog med henne och hennes farthÄllare. Och med min sista energi lyckades jag ÀndÄ hÄlla tempot upp sÄ pass att jag i alla fall inte tappade mer Àn vad jag redan gjort.
Men tusan vad lÄng sista milen var. SÀllan jag varit sÄ slut som jag var nÀr jag kom i mÄl. Efter att ha legat och krÀkts pÄ mÄllinjen en stund undrade funktionÀrerna om jag behövde sjukvÄrd. DÄ lyckades jag rycka upp mig och stappla ivÀg för att hitta igen familjen men jag mÄdde inte bra.
NĂ„gon timme senare nĂ€r jag fĂ„tt i mig en flaska vatten och en glass började jag kvickna till och orkade ta mig hem och resten av kvĂ€llen mĂ„dde jag riktigt bra och kunde börja glĂ€djas Ă„t resultat som blev sĂ€mre Ă€n jag hoppats pĂ„ men som jag nu Ă€r jĂ€tteglad och stolt över ?”

