VÀldigt skoj att se sÄ mÄnga medlemmar som idag sprang Stockholm halvmaraton!

Alla som springer i vĂ„ra löpargrupper eller Ă€r med pĂ„ vĂ„r onlinetjĂ€nst har ocksĂ„ möjlighet att vara medlemmar i vĂ„r idrottsförening Runacademy IF. Det Ă€r ingenting som kostar nĂ„got extra utan Ă€r valbart för alla som trĂ€nar med oss. NĂ€r man springer för en idrottsförening Ă€r man försĂ€krad och sĂ„ fĂ„r man sĂ„ klart extra hejarop frĂ„n andra Runacademy löpare, speciellt om man springer med Runacademy klĂ€der đ
Idag körde vi dessutom en gemensam uppvÀrmning med ett gÀng Runacademy löpare och sÄ var vi ut och hejade efter banan. Verkligen kul att se hur fint löparna sprang och extra skoj att se deras glÀdje nÀr man hejade pÄ dem!
Det gjordes mÄnga fina resultat dÀr bland annat vÄr egen Johanna BÀcklund sprang in pÄ en fin sjunde plats pÄ 1,21.
HÀr har ni dagens tÀvlande för Runacademy IF. Ni ska alla vara stolta för att bara ta sig i mÄl, det Àr en stor bedrift!
Det har Àven varit ett marathonlopp i Helsingborg idag dÀr vÄr ledare Anna Bjurman vann loppet. Stort grattis Anna till den meriterade vinsten!


















