Tiden gÄr fort och plötsligt Àr det bara fem veckor kvar till Ärets huvudmÄl dÄ jag ska springa Swiss Alpine 47 km med typ 2000 höjdmeter. Ett av vÀrldens största bergslopp med flera tusentals startande.

Skulle helst vilja ha mer tid. Jag har inte riktigt trÀnat sÄ mycket som jag egentligen hade velat. Det har blivit för fÄ lÄngpass (Endast ett fÄtal) och inte heller sÄ mÄnga kvalitépass för den delen heller. Livet har helt enkelt kommit emellan och helt enkelt inte hunnit trÀna sÄ mycket som jag egentligen vill för att kunna prestera.
Formen Àr okej men inte riktigt dÀr som jag skulle vilja. Jag var i bÀttre form under förra Äret och det kÀnns ju alltid lite tungt nÀr man kÀnner att man ligger efter. Hur ska man dÄ tÀnka med endast 5 veckor kvar till Ärets huvudmÄl?
Jag fÄr försöka glömma det som varit. Har varit sjuk i stort sett hela vintern och det Àr svÄrt att komma ikapp förlorad trÀningsmÀngd. Jag fÄr helt enkelt utgÄ frÄn de förutsÀttningar som jag har nu och inte jÀmföra med det jag gjort tidigare. Förlorad trÀning Àr inte nÄgot man direkt kan trÀna ikapp utan det Àr bara att acceptera lÀget. Nu fÄr jag helt enkelt försöka göra det bÀsta av tiden som Àr kvar.
Förra helgen slÀngde jag in ett lÄngpass pÄ 3h och 15min och under de kommande tvÄ veckor sÄ blir det full fokus pÄ att springa lÄngt och att vÀnja kroppen att bara vara ute lÀnge. Det passar perfekt med tanke pÄ att jag imorgon Äker till Chamonix i Franska alperna dÀr vi ska hÄlla i ett löparlÀger. Det innebÀr lÄnga dagar i bergen.
Jag kommer hem nÀsta söndag och kommer nÄgra dagar senare att Äka till Kebnekaise. Ska dÄ nÀmligen springa Keb Classic som Àr ett lopp runt Kebnekaise pÄ 42 kilometer. Men det loppet kommer jag enbart ta som trÀning. Om jag kör pÄ för hÄrt sÄ kommer jag helt enkelt inte kunna ÄterhÀmta mig till Swiss Alpine som gÄr endast tre veckor senare. Det blir mitt absolut sista lÄngpass inför loppet. Ska vÀl i samma veva Àven bestiga Kebnekaise om vÀdret tillÄter det.
Under de tre sista veckorna till loppet blir fokus sedan pÄ kvalité och tuffare intervaller. DÄ gÀller det att fÄ upp farten. Det blir inga lÀngre pass utan desto hÄrdare pass. Vi kommer sedan Äka till Davos dÀr loppet gÄr cirka 5 dagar innan loppet för att acklimatisera oss.
MÄlet med loppet Àr att fÄ springa med en skön kÀnsla och verkligen kunna njuta av loppet. Jag vill kÀnna mig stark och att allt bara flyter pÄ av sig sjÀlv. Placering, resultat och tider blir dÀrför inte lika viktigt. Jag hoppas att jag kan lyfta mig ett snÀpp pÄ dessa fem veckor som Àr kvar sÄ jag fÄr springa med den dÀr hÀrliga kÀnslan dÀr allt flyter pÄ av sig sjÀlv.
