StÀng star

Runacademys blogg

Detta inlÀgg Àr frÄn Runacademy's grundare Petra Kindlund.

Mina nyÄrslöften för 2018!

Publicerad

NÀr ett nytt Är infinner sig sÄ brukar jag i planera in flera huvudmÄl för Äret dÀr jag verkligen vill prestera pÄ topp. Under Äret har det sedan varit ett stort fokus pÄ dessa lopp, vilket ocksÄ har motiverat mig att trÀna hÄrdare och Ànnu mer.

Men i Är har jag tÀnkt att det ska bli annorlunda. Mitt trÀningsÄr 2017 blev inte alls vad jag hade tÀnkt mig. Jag har aldrig tidigare varit sÄ mycket sjuk.

Jag startade fjolĂ„ret med 6 veckors förkylning och det tog lĂ„ng tid att komma tillbaka till nĂ„gon bra form efter det. Är dĂ€rför extra nöjd att jag Ă€ndĂ„ klarade av att springa hem en tredjeplats pĂ„ Swish Alpine 47km. Jag hade sen en plan att springa Lidingöloppet, men lyckades sĂ„ klart bli förkyld i tvĂ„ veckor fram till loppet. Med facit i hand skulle jag inte ens sprungit loppet. Jag gav det Ă€ndĂ„ en chans som slutade med att jag blev tvungen att bryta dĂ„ kroppen inte alls svarade. Förutom dessa lopp sĂ„ har jag inte tĂ€vlat sĂ„ mycket utan bara nĂ„got mindre strölopp.

Efter det hÀr tunga Äret sÄ kÀnner jag mig konstigt nog ÀndÄ inte sÄ revanschlysten. Om jag ska vara Àrlig sÄ tror jag inte att jag skulle vara en sÄ mycket gladare mÀnniska om jag i fjol hade sprungit mycket snabbare. IstÀllet har motgÄngarna gett mig andra insikter. NÀr man har trÀnat pÄ en elitnivÄ sÄ lÀnge som jag har gjort sÄ krÀvs det vÀldigt mycket för att utvecklas. Det rÀcker inte att trÀna 5-6 pass i veckan, utan jag mÄste pressa kroppen hÄrdare med dubbla trÀningspass och Ànnu tuffare pass. Just nu har jag svÄrt att hitta den motivationen.

Jag har dÀrför bestÀmt att inte sÀtta upp nÄgra resultatmÄl för 2018. Jag har helt enkelt svÄrt att förstÄ varför det ska vara vÀrt sÄ mycket slit bara för att springa nÄgra sekunder fortare.

Mitt 2018 kommer dÀrför mest handla om att trÀna pÄ kÀnsla. Jag kommer inte ha nÄgra stora mÄl planerade framför mig utan det blir de lopp som jag fÄr infall för och kÀnner lust för. Jag kommer att trÀna med fokus av att bara mÄ bra. Ett trÀningspass kan fÄ vara klart efter bara 30 min jogg och det kommer vara okej att fÄ vila tvÄ dagar i rad om jag inte har nÄgon lust utan att jag för den skull ska fÄ dÄligt samvete. I Är ska jag fÄ trÀna utan nÄgra krav och mÄsten.

Mitt frÀmsta mÄl för 2018 Àr helt enkelt att ha sÄ roligt som möjligt utan att resultat och tider ska fÄ förstöra min glÀdje. IstÀllet ska jag bara springa pÄ kÀnsla och oftast lÀmna klockan hemma.

Mina nyÄrslöften för 2018 blir dÀrför följande:

1 ) Inte bedöma nÄgot lopp jag gör utefter tid utan bara efter min kÀnsla. Det Àr inte tiden som ska avgöra om jag Àr nöjd eller inte med loppet och helst ska jag inte kolla tiden innan jag gjort den bedömningen.

2) Jag ska aldrig jÀmföra mig med andra utan utgÄ frÄn mig sjÀlv. IstÀllet glÀdjas Ät andras framgÄngar Àn att tycka att jag sjÀlv Àr dÄlig.

3) Jag ska inte tvinga mig pÄ pass som jag absolut inte kÀnner för. TrÀning ska inte bli ett mÄste utan kÀnnas lustfyllt. KÀnner jag inte för ett pass ska det vara okej att fÄ skippa det utan att fÄ dÄligt samvete.

4) Jag ska njuta extra mycket av mina omgivningar och lÄta mig stanna upp och njuta av nuet i naturen nÀr jag springer

5) Jag ska verkligen uppskatta att min kropp Àr stark och hel och att jag överhuvudtaget kan springa. Det Àr nÄgot som man inte kan ta föregivet.

Vad har du för mÄl med 2018?

Det blev inte sÄ mÄnga lopp under 2017. Ett av höjdpunkterna var ÀndÄ Swiss Alpine i Davos!


Kommentarer avstÀngda.