StÀng star

Runacademys blogg

Mjölksyran var ett faktum under veckans pass!

Publicerad

I veckan har vi i löpargrupperna sprungit stationspasset, ett pass dĂ€r vi kombinerat löpning med styrkeövningar för benen. Vi löpare har ofta en tendens att slarva med styrketrĂ€ningen dĂ„ det frĂ€mst Ă€r löpning vi vill Ă€gna oss Ă„t. Det mĂ„nga dĂ€remot inte tĂ€nker pĂ„ Ă€r att vi genom styrketrĂ€ning ökar möjligheterna till en lĂ„ng och hĂ„llbar löparkarriĂ€r, frĂ€mst dĂ„ vi minskar skaderisken genom att stĂ€rka upp vĂ„ra muskler. Övar vi upp styrkan blir vi dessutom bĂ€ttre löpare dĂ„ musklerna gör att vi kan skapa mer kraft och dĂ€rmed springa snabbare. KĂ€nns det motvilligt att trĂ€na enbart styrka kanske veckans pass Ă€r nĂ„got för dig! Förutom att styrketrĂ€ningen blir av finns det fler fördelar med att kombinera löpning och styrka, nedan listar vi nĂ„gra.

Det Ă€r tidseffektivt! NĂ€r du kombinerar löpning med styrka fĂ„r du upp pulsen och trĂ€nar dĂ€rmed upp konditionen samtidigt som muskeluthĂ„lligheten förbĂ€ttras av styrkeövningarna. Eftersom du i ”vilan” mellan intervallerna fĂ„r till styrketrĂ€ningen hinner du med mycket pĂ„ kort tid.

Du blir bÀttre pÄ att springa med mjölksyra! Under styrkeövningarna drar du pÄ dig mjölksyra och springer sedan med trötta ben, vilket efterliknar en tÀvlingssituation. Ju mer du övar pÄ att springa med trötta ben, desto starkare kommer du att kÀnna dig nÀr du springer lopp dÄ dina muskler bli bÀttre pÄ att arbeta och transportera bort mjölksyra.

Det Àr roligt! Vi vet att brist pÄ variation lÀtt gör att du tröttnar och slutar. I pass dÀr styrka varvas med löpning hÀnder det hela tiden nÄgot nytt och variationen i sig gör trÀningen roligare!

HĂ€rligt och tufft pass tyckte deltagarna i Kristianstad!

Liljeholmens deltagare fick kÀnna pÄ mjölksyra i benen.

Taggade ledare i Malmö.

HĂ€rlig energi i Mölndal idag, oj vilket grymt pass! Riktigt roligt, riktigt jobbigt och mĂ„nga som ojade sig över trĂ€ningsvĂ€rk i benen imorgon”

– Rebecka, platschef i Mölndal

”Ett tufft pass dĂ€r nĂ„gra sa att mjölksyran sprutade ut genom öronen” – Anna, platschef i SkellefteĂ„

HÀrlig energi i VÀxjö!

Tufft pass, tyckte FarstagÀnget!

Glada miner efter passet i Huddinge!

Full fart i TĂ€by!

Upp med hÀnderna om ni tror pÄ trÀningsvÀrk efter passet! Starkt gÀng i Kiruna!

Veckans pass var allt annat Àn lÀtt, men tillsammans har vi tagit oss igenom det! Superstarkt jobbat i veckan och hoppas pÄ en hÀrlig trÀningsvÀrk i benen!


Kolla in vÄrt Facebook album för bilder!
För fler bilder frÄn veckans pass sÄ kolla gÀrna in vÄrt facebook album dÀr vi kontinuerligt lÀgger upp bilder frÄn vÄra löpargrupper.


Kommentarer avstÀngda.