Det Àr sÄ lÀtt att bara köra pÄ och blicka framÄt. Vi gör ofta vÀldigt bra saker som vi lyckas med varje dag men stannar alltför sÀllan upp och ger oss sjÀlva en klapp pÄ axeln. IstÀllet blickar vi framÄt och ska enbart leverera pÄ nytt eller ha ett annat mÄl i sikte.

Jag tror det Àr viktigt att ibland stanna upp och verkligen vara nöjda och stolta över det vi presterat. Att vi inte bara gör ett check pÄ det och gÄr vidare utan ibland oxÄ ger oss sjÀlva en belöning för att vara duktig. Det kan handla om allt frÄn att fÄ ihop vardagens pussel att fungera, att man lyckas fÄ till ett bra trÀningspass till att man lyckas med ett större projekt som nu blivit fÀrdigt.
Jag har nu precis avslutat tvÄ större projekt som tagit mycket av min tid under de senaste 3 mÄnaderna och jag kÀnner mig sÄ stolt och duktig.
IgÄr avslutade jag min kurs i avancerad trÀningsfysiologi pÄ KI. Det har varit en onlinekurs pÄ 25% dÀr det igÄr var tentamen. Vi har Àven fÄtt göra ett fördjupningarbete i kursen och sÄ ha det varit vÀldigt mycket förelÀsningar online att gÄ igenom.
Det har helt klart varit en lÀrorik kurs men har ocksÄ varit intensivt. Speciellt dÄ jag blev gravid precis i början av kursen och inte alltid mÄtt sÄ bra. Det har dÄ varit tufft att hinna med kursen samtidigt som mitt jobb med Runacademy i kombination av att stÀndigt vara trött och inte ha nÄgon energi. KÀnner mig dÀrför extra glad att
jag fick godkÀnt pÄ gÄrdagens tentamen.

Ett annat stort projekt som jag jobbat med de senaste mÄnaderna Àr att uppdatera och göra om alla vÄra trÀningsprogram pÄ vÄr medlemssida. VÄr medlemssida kommer inom kort att fÄ ett helt nytt utseende med ocksÄ helt nya trÀningsprogram för olika mÄlsÀttningar och ambitioner.
Det kommer bli ett stort lyft och riktigt bra, men har varit vÀldigt mycket jobb att fÄ till. Nu Àr alla program gjorda och det Àr program för allt frÄn nybörjare till maraton, Lidingöloppet och Àven för dem som inte har nÄgot specifikt mÄl med trÀningen.
Nu ska jag fira ordentligt att bÄda dessa projekt Àr fÀrdiga med en natt pÄ Spa i Sala i SÀtra brunn med min mor. Det gÀller att ibland stanna upp och vara nöjd över sina projekt som man lyckas med!