StÀng star

Runacademys blogg

Nu kan vi avslöja vÄrens roliga program!

Publicerad

Den hÀr veckan Àr det terminens sista pass och det kÀnns alltid lika sorgligt att avsluta en ny termin. Som tur Àr kommer vi tillbaka i mars och vi har nu planerat upp ett nytt program för vÄren med en massa nya pass. Ni som har varit med tidigare kan dÀrför förvÀnta er en hel del nytt. Det kommer som vanligt ocksÄ bli en hÀrlig blandning pÄ lÀngre intervaller, backe, trail, banintervaller och sjÀlvklart ocksÄ stor fokus pÄ löpteknik. Vi ser fram emot en rolig vÄr tillsammans meder!


HELA VÅRENS PROGRAM

Pass 1 – Vecka 12
Nya deltagare: Grunderna i Löpteknik
Syfte med passet:  Att lÀra sig grunderna i löpteknik och att fÄ lÀra sig springa skonsamt och mer energisnÄlt.

FortsÀttare: En klassisk Fartlek
Syfte med passet: Ett pass dÀr man fÄr varva olika farter med att samtidigt bibehÄlla en god löpteknik

Pass 2 –  Vecka 13
Nya deltagare: En introduktion till löpskolning och intervaller
Syfte med passet: LÀr dig fördelen av olika löpteknikövningar samt att springa intervaller i ett jÀmnt tempo.

FortsÀttare: Avancerad löpskolning med en mix av intervaller
Syfte med passet: Ett pass dÀr vi blandar löpskolning med kortare intervaller

Pass 3 – Vecka 14
Nya deltagare: Grunderna i backteknik följt av backintervaller

Syfte med passet: Att lÀra sig springa effektivare bÄde uppför och utför

FortsÀttare: Backutmaningen
Syfte med passet: FÄ en nÄgot tuffare utmaning med olika backar

Pass 4  – Vecka 15
Duointervaller
Syfte med passet: I det hÀr passet kommer vi stötta och hjÀlpa varandra nÄgot extra i par. I passet kommer vi varva löpning med en del styrkeövningar.

Pass 5 – Vecka 16
Fyra minutaren

Syfte med passet: I det hÀr passet kommer du fÄ springa i olika tempon under fyra minuter.

Pass 6 – Vecka 17
TrailÀventyret

Syfte med passet: Ett pass som körs i skogen dÀr du fÄr lÀra dig mer om traillöpning och att bemÀstra terrÀngen.

Pass 7  Vecka 18
Superhundringar
Syfte med passet: I det hÀr passet kommer vi att öva upp explosivitet och snabbhet med nÄgot kortare intervaller.  

Pass 8  Vecka 19
Precisions intervaller
Syfte med passet: Att springa nÄgot lÀngre tempo i ett kontrollerat och jÀmnt tempo med fokus pÄ tekniken

Pass 9 Vecka 20
Uphill mixen
Syfte med passet:  Utmanas i backar pÄ olika sÀtt med bÄde löpning, styrka och olika löpteknikövningar.

Pass 10  Vecka 21
SnabbhetsuthÄllighet pÄ Friidrottsbana
Syfte: LÀra sig fördelarna med att springa pÄ friidrottsbana och att hÄlla nÄgot högre tempo Àn vad man Àr van vid.

Pass 11 Vecka 22
Tröskelpass med korta ruscher
Syfte med passet: LÀra sig att hÄlla ett jÀmnt tempo under en lÀngre tid utan att gÄ ut för hÄrt.

Pass 12 Vecka 23
Slumpintervaller i trail
Syfte med passet: Ett roligt pass dÀr slumpen kommer att fÄ avgöra vilken intervall du kommer att fÄ göra hÀrnÀst. Passet kommer att gÄ i skogen.

Pass 13 Vecka 24
Team challenge
Syfte med passet:  I det hÀr passet kommer vi att jobba tillsammans i nÄgot mindre lag som kommer att ge ett extra stöd och pepp.

Extrainsatta pass (Datum och vecka kommer vara olika pÄ respektive ort)

Myrlöpning/Sandlöpning eller Vattenlöpning
Syfte med passet: Att fÄ prova pÄ en alternativ trÀningsform till löpning som Àr mycket skonsammare

Myspasset:
Syfte med passet: Att fÄ lÀra sig njuta av löpningen och att vÀnja kroppen att hÄlla igÄng under en lÀngre tid i strÀck. Löpning kommer mestadels att gÄ pÄ fina stÀllen i skogen. .


Kommentarer avstÀngda.