Den 1 november arrangeras Nordic Extreme Running som Àr en extremlöpning i de tuffaste delarna av samma spÄr dÀr Gotland Grand National, vÀrldens största endurotÀvling körts. Man kan vÀlja mellan att springa 5 eller 10 km individuellt eller dela pÄ milen som ett team dÀr du springer 5km var.

Jag(Johanna) har bestÀmt mig för att springa loppet. Efter att ha sprungit en hel del lopp under sÀsongen sÄ kÀnns det roligt att testa pÄ att springa ett annorlunda lopp dÀr man inte behöver jÀmföra tider eller kÀnna press att hÄlla ett visst tempo. För mig var det Àven lockande att fÄ en minisemester till Gotland och vad passar inte bÀttre Àn att kombinera det med ett lopp.
Efter att jag i helgen avslutade sÀsongen med Lidingöloppet sÄ har jag nu inplanerat lÀttare veckor med fokus pÄ alternativ trÀning, detta för att bÄde kroppen och huvudet skall fÄ vila frÄn löpning sÄ att jag skall kÀnna mig Ànnu mer motiverad att starta uppbyggnaden för nÀsta sÀsong. Det Àr verkligen viktigt att bryta av ibland och göra nÄgot helt annat!
Alla vÄra medlemmar fÄr dessutom 100kr rabatt pÄ loppet, för att fÄ rabattkoden logga in pÄ onlinesidan.
Bilden Àr frÄn Stockholm halvmaraton.
