Den hÀr vÄren har vi startat upp pÄ inte mindre Àn 8 nya orter och totalt finns vi nu alltsÄ pÄ 30 orter runtom i Sverige! Vi kommer under de kommande veckorna att ge er rapporter frÄn de respektive nya orterna sÄ att ni kan bekanta er nÀrmare med ledare och deltagare. Först ut Àr Karlskrona!

PÄ mÄndagskvÀllarna möts ett taggat gÀng i Karlskrona redo att ta sig an nya, tuffa pass. TrÀningarna leds av ett duktigt gÀng som bestÄr av Sandra Södergren, Paula Hultzén-Banck, Kenny Meijer. PÄ frÄgan vad som Àr det bÀsta med att vara ledare i Karlskrona svarar Sandra att det Àr att följa den utveckling som deltagarna har gjort under terminen och hur deltagarna tar till sig av deras tips. Att sedan fÄ sÄ mycket tillbaka frÄn deltagarna i form av glÀdje och tacksamhet gör det vÀldigt belönande att vara ledare i Karlskrona, sÀger Sandra.
Det (hittills) roligaste passet under terminen tycker hon har varit Tabata-intervallerna just för att man under de 20 sekunderna inte blir sÄ utspridda och att alla deltagarna kunde köra tillsammans, oavsett löpförmÄga. Som ledare kunde man dÀrför coacha alla pÄ ett bra sÀtt, sÀger hon. Det Àr ocksÄ ett pass med en bra sammanhÄllning, dÄ vi vilar ihop och peppar varandra vilket behövs pÄ ett sÄ tufft pass. Det kÀndes som om det var ett pass som alla gillade!
”Jag Ă€r jĂ€ttenöjd med vĂ„rens trĂ€ning med Runacademy. JĂ€ttebra trĂ€ningsupplĂ€gg och lysande trĂ€nare. Jag gĂ„r alltid frĂ„n trĂ€ningen med ett leende!”
-Eva Nordin
HÀr följer inspirerande bilder frÄn Karlskronas trÀningar i vÄr!














