StÀng star

Runacademys blogg

VÄga trotsa mörkret!

Publicerad

Det börjar nu verkligen mÀrkas att vi gÄr mot mörkare tider. Vi nÀrmar oss november med stormsteg vilket innebÀr att dagarna enbart blir kortare och kortare. NÀsta vecka kommer Àven klockan att Àndras till vintertid och dÄ kommer mörkret verkligen bli mer pÄtagligt.

För mÄnga innebÀr mörkret att man inte lÀngre vÄgar att ge sig ut pÄ en löptur. MÄnga kÀnner sig rÀdda och osÀkra.

HÀr kommer nÄgra tips att tÀnka pÄ för att du ÀndÄ ska klara av att ge dig ut i mörkret:

1) VÀljer du att springa pÄ upplysta spÄr och vÀgar sÄ kommer du knappt mÀrka att det Àr mörkt ute. Om du Àr rÀdd sÄ kan det vara smart att springa pÄ omrÄden dÀr andra brukar att springa sÄ du inte behöver kÀnna dig helt ensam.

2) Om du tycker det Àr lÀskigt att springa sjÀlv i mörkret sÄ kan det vara smart att ta sÀllskap. Tillsammans med nÄgon annan sÄ blir mörkret mycket mindre lÀskigt.

3) NÀr man lÀr sig att acceptera mörkret sÄ har det ÀndÄ en viss charm. Du fÄr en helt annan löpkÀnsla nÀr du springer i mörker Àn i dagsljus och det kÀnns rentav som man flyger fram. Mörkret kan Àven vara vackert med lampor som lyses upp. LÀr dig se det positiva i det dystra!

4) Oftast Àr det dina egna tankar och förestÀllningar som du Àr rÀdd för. NÀr det blir mörkt Àr det lÀtt att inbilla sig saker och en liten fÄgel kan lÀtt se ut som ett monster. Det gÀller att försöka tÀnka logiskt och lÀra sig hantera sina rÀdslor. Mörkret i sig behöver inte innebÀra att det faktiskt Àr farligare.

5) Prova springa med pannlampa. Med pannlampa fÄr löpningen en helt annan dimension och det blir helt plötsligt roligt att springa i mörkret. Med hjÀlp av en bra pannlampa sÄ behöver du inte oroa dig för mörkret och du kan springa varsomhelst och kÀnna dig mycket tryggare. Ett tips Àr att prova springa en reflexbana som gÄr ut pÄ att jaga reflexer med pannlampan. Det Àr verkligen en upplevelse.

6) Se till att du syns ordentligt. Som löpare Àr det farligt att vara ute pÄ gatorna om du inte syns. ReflexvÀst Àr ett mÄste.


Kommentarer avstÀngda.