StÀng star

Runacademys blogg

Vattenlöpning – en somrig variation pĂ„ löpningen

Publicerad

Sommaren i Sverige Àr hÀr och den bjuder in till vÀrmande sol och hÀrliga bad. Passa pÄ att utnyttja strandtiden till att fÄ in lite skonsam trÀning! Vattenlöpning Àr en av de absolut bÀsta alternativa trÀningsformerna till löpningen.

Vattenlöpning Àr bra för alla. Det Àr bra att ibland byta ut löpningen mot en alternativ trÀningsform just för att vila benen och pÄ sÄ sÀtt minska risken för skador. Har du drabbats av skadeproblem och har problem att springa Àr vattenlöpning vÀldigt bra alternativ trÀning för att hÄlla igÄng löpformen. Du övar fortfarande rÀtt muskler dÄ rörelserna blir likt löpning men med minimal belastning. Du fÄr Àven upp ett bra flÄs och det blir riktigt jobbigt att köra.

Om du badar i nÀrheten av en simhall kan man hyra en wetwest som hjÀlper dig att hÄlla dig upprÀtt (och flytande!) under passet. Utan wetwest blir det jobbigare men desto bÀttre trÀning!

Tabatalöpning
Ett bra pass att börja med Ă€r att köra Tabatalöpning. HĂ€r jobbar du hĂ„rt under 20 sekunder, vilar i bara 10 sekunder och sen kör du hĂ„rt igen. Detta upprepar du 8 gĂ„nger för en Tabata. Sedan kan du ta nĂ„gra minuters seriepaus dĂ€r du ”joggar” lĂ€tt i vatten innan du kör 1,2 eller flera Tabatas.

Lycka till och kör hÄrt pÄ badstranden!


Kommentarer avstÀngda.