Med bara tvÄ veckor kvar till höstens löpargrupper sÄ Àr det mÄnga som som hör av sig till oss och undrar om de kan vara med fast de sjÀlva tycker att de Àr lÄngsamma pÄ att springa. De har oftast inte sprungit pÄ lÀnge och Àr orolig att man dÄ ska sÀnka gruppen.

Men du behöver inte alls vara orolig. Till vÄra löpargrupper Àr alla vÀlkomna att vara med oavsett nivÄ. Det kommer vara en stor blandning av löpare till de som Àr vana och springer marathon till de som Àr nybörjare och inte klarar av att jogga 5km.
Men vi kommer se till att anpassa trÀningarna sÄ alla kan vara med. Vi delar in oss i grupper baserat pÄ nivÄer och ni som Àr nybörjare kommer att ha nÄgot lÀttare pass medan ni som Àr vana löpare kommer att utmanas pÄ tuffare intervaller. Det kan innebÀra fler repetitioner, högre fart eller helt enkelt lÀngre intervaller.
Vi kommer dÀrför se till att alla som Àr med fÄr en utmaning utifrÄn sin egen nivÄ. Ingen Àr för dÄlig eller för bra för att trÀna med oss. I vÄra löpargrupper ska ALLA kunna vara med!
Hoppas vi ses i höst!