
I vĂ„r kommer vi att finnas pĂ„ fantastiska 30 orter i hela Sverige med vĂ„ra löpargrupper och de nya orterna för vĂ„ren blir Sundsvall, SkellefteĂ„, TĂ€by, Kungsholmen, Jönköping, Kalmar, Karlskrona och Lund! Â
För varje termin ser vi till att ha flera nyheter och vi har lagt till flera nya spÀnnande trÀningspass i vÄrens program. Det kommer dÀrför vara en stor skillnad pÄ vÄrens trÀningar i jÀmförelse med det vi körde i höstas. Stor fokus kommer det sjÀlvklart ÀndÄ vara pÄ löpteknik och att fÄ prova pÄ olika former av löptrÀning som att springa i skogen, backlöpning, olika intervaller, prova springa pÄ bana och en massa andra roliga pass. Till vÄren kommer ni dessutom fÄ prova pÄ att springa i vatten samt testa pÄ olika trÀningspass dÀr vi kombinerar styrka med löpning.
Till alla er som varit med tidigare sĂ„ kommer vi i vĂ„r Ă€ven ha en fortsĂ€ttningsgrupp dĂ€r vi pĂ„ de tre första trĂ€ningarna gĂ„r nĂ„got fortare framĂ„t och kör nĂ„got hĂ„rdare pass. Det innebĂ€r att du som varit med tidigare ocksĂ„ kommer fĂ„ ut nĂ„got frĂ„n vĂ„rens upplaga. Det kommer att bli en ritkigt rolig termin! HĂ€r nedan hittar ni hela programmet för vĂ„rens trĂ€ningar.Â
Pass 1 – Vecka 11
Nya: Grunderna i löpteknik
Syfte: Att lÀra sig grunderna i löpteknik
FortsÀttningsgrupp: Löpteknikvarvet
Syfte: Att utveckla sin löpteknik
Pass 2 – Vecka 12
Nya: Time to run intervals
Syfte: FĂ„ prova pĂ„ att springa intervaller som Ă€r ett av de effektivaste trĂ€ningsformen för löpare.Â
FortsÀttningsgrupp: Two-one-go
Syfte: NÄgot hÄrdare intervaller med syfte att springa i ett nÄgot högre tempo med god löpekonomi.
Pass 3- Vecka 13
Nya: Backteknik
Syfte: LÀra sig tekniken nÀr man springer uppför och utför samt fördelen med backintervaller.
FortsÀttningsgrupp: Backintervaller
Syfte: Att trÀna upp styrka i musklerna och spÀnsten i steget
Pass 4 – Vecka 14
Tabata löpning
Syfte: Tuffare intervaller som sÀtter prov pÄ din snabbhet och uthÄllighet
Pass 5 – Vecka 15
Styrkevarvet
Syfte: Att pÄ ett effektivt sÀtt kombinera styrka med löpning
Pass 6- Vecka 16
Trailutmaningen
Syfte: Ett pass som körs i skogen dÀr du fÄr lÀra dig mer om traillöpning och att bemÀstra terrÀngen.
Pass 7 – Vecka 17
Löpteknikintervaller
Syfte: Fokusera pÄ löptekniken genom intervaller
Pass 8 – Vecka 18
Löpstyrka i backe
Syfte: LöpstyrketrĂ€ning i backe som bĂ„de över upp din teknik sĂ„ vĂ€l som styrka.Â
Pass 9 – Vecka 19
Tröskelintervaller
Syfte: LÀra sig förstÄelsen med tröskelpass och att hÄlla rÀtt tempo.
Pass 10 – Vecka 20
Snabba fötter
Syfte: FĂ„ upp frekvensen i steget nĂ€r du springer i skogen.Â
Pass 11 – Vecka 21
SnabbhetsuthÄllighet pÄ Friidrottsbana
Syfte: LÀra sig fördelarna med att springa pÄ friidrottsbana och att hÄlla nÄgot högre tempo Àn vad man Àr van vid.
Pass 12 – Vecka 22
Fartlek
Syfte: Aeroba intervaller som sÀtter prov pÄ din fartkÀnsla
Pass 13 – Vecka 23
Runacademys överraskningspass
Syfte: Att fÄ en bra genomkörare med en hel del överraskningsmoment
Pass 14 – Vattenlöpning (extrainsatt pass som ej ligger pĂ„ ordinarie trĂ€ningsdag)
Syfte: LöptrÀning i vatten Àr en vÀldigt effektiv alternativ trÀningsform till löpning. Under passet fÄr du lÀra dig rÀtt teknik samt hur du fÄr en rejÀl genomkörare i vattnet.
Pass 15 – Myspass (extrainsatt pass som ej ligger pĂ„ ordinarie trĂ€ningsdag)
Syfte: Att fÄ lÀra sig njuta av löpningen och att vÀnja kroppen att hÄlla igÄng under en lÀngre tid i strÀck.
LÀs mer om vÄrens löpargrupper