I höstens löpargrupper kommer vi att utmana er pÄ 15 nya, spÀnnande pass! Du som trÀnat med oss tidigare kommer alltsÄ att fÄ nya utmaningar samtidigt som du som springer med oss för första gÄngen fÄr en bra introduktion till löpteknik och intervaller.

HÀr presenterar vi höstens program och vi hoppas sÄklart att ni alla vill vara med och springa med oss nÀr vi startar upp under vecka 37.
Pass 1 – Vecka 37
Nya deltagare: Grunderna i löpteknik
Syfte med passet: Att lÀra sig grunderna i löpteknik och att fÄ lÀra sig springa skonsamt och mer energisnÄlt.
FortsÀttare: Speedintervaller
Syfte med passet: FÄ en bra start efter uppehÄllet med en blandning av olika intervaller.
Pass 2 – Vecka 38
TrailÀventyret
Syfte med passet: Att lÀra sig fördelen med traillöpning samt att fÄ upp snabbheten i fötterna i skogen.
Pass 3 – Vecka 39
Nya deltagare: Grunderna i löpskolning med backteknik och backintervaller
Syfte med passet: Att introduceras till löpskolning samt fÄ lÀra sig mer om hur man ska bemÀstra utförs- och uppförslöpningen pÄ bÀsta sÀtt.
FortsÀttare: Backutmaningen
Syfte med passet: Att fÄ en rejÀl genomkörare med backintervaller. Efter passet kommer du att inse att du orkar mer Àn vad du tror.
Pass 4 – Vecka 40
Superfemman
Syfte med passet: I passet fÄr du lÀra dig att springa i olika farter dÀr det blir en stor variation med korta och lÄnga intervaller.
Pass 5 – Vecka 41
Intervaller pÄ Friidrottsbana
Syfte med passet: Att fÄ lÀra sig tjusningen med att springa intervaller pÄ friidrottsbana.
Pass 6 – Vecka 42
Frekvenspasset
Syfte med passet: FÄ upp snabbhet och frekvens i löpningen som kommer göra dig till en snabbare löpare.
Pass 7 – Vecka 43
Parintervaller
Syfte med passet: Aeroba intervaller dÀr man peppar varandra nÄgot extra i par.
Pass 8 – Vecka 44
Kombinationsintervaller
Syfte med passet: Ett pass dÀr vi blandar plana intervaller med backintervaller.
Pass 9 – Vecka 45
Löpteknikintervaller
Syfte med passet: I det hÀr passet ska du fÄ lÀra dig att springa med god teknik i lÀngre intervaller samt med en högre fart.
Pass 10 – Vecka 46
Slumpintervaller
Syfte med passet: FÄ en ordentlig genomkörare pÄ ett lekfullt och vÀldigt roligt sÀtt dÀr slumpen kommer att fÄ avgöra vad du ska göra hÀrnÀst.
Pass 11 – Vecka 47
Tröskelintervaller
Syfte med passet: LÀra sig mer om tröskeltrÀning och lÀra sig att springa pÄ rÀtt intensitet.
Pass 12 – Vecka 48
Crosspasset
Syfte med passet: Ett effektivt pass dÀr du fÄr lÀra dig att kombinera styrketrÀning med korta intervaller.
Pass 13 – Vecka 49
Time catch intervaller
Syfte med passet: LÀra sig springa lÀngre intervaller i ett jÀmt tempo.
Extrainsatta pass för terminen (Datum och vecka kommer vara olika pÄ respektive ort)
Trail challenge
Syfte med passet: Ett varierande trailpass som bjuder pÄ en del överraskningsmoment
Myspass
Syfte med passet: Att lÀra sig njuta av löpning genom att springa i ett lugnt och behagligt tempo under en lÀngre tid.
