StÀng star

Runacademys blogg

Kan det vara vÀrt att prova en Runstreak?

Publicerad

PÄ den senaste tiden har fenomenet RunStreak uppmÀrksammats mer i olika löparforum och pÄ sociala medier och kÀnslan Àr att intresset för detta har ökat bland svenska löpare. Detta Àr i och för sig inte sÄ konstigt eftersom fler och fler motionÀrer lockas av större utmaningar och nya sÀtt att motivera sig pÄ.

springa varje dag

Är du nyfiken pĂ„ hur detta funkar, har funderingar pĂ„ att testa detta eller Ă€r du möjligtvis redan inne i en RunStreak? HĂ€r ska vi reda ut begreppet och vad man bör tĂ€nka pĂ„ om man vill testa detta.

Ni kommer Àven att fÄ ta del av Jenny Karlssons berÀttelse, en energisk Runacademylöpare som sprungit varje dag under drygt 8 mÄnaders tid!

Till att börja med – vad Ă€r en RunStreak?

En RunStreak innebÀr att du springer varje dag. Det behöver inte var lÄngt eller snabbt, men för att officiellt kunna rÀknas in i din RunStreak ska strÀckan vara minst 1,6km, d.v.s. en engelsk Mile.

Vad har RunStreak för fördelar?

Att utföra en syssla varje dag skapar en vana, och springer du varje dag kommer löpningen bli en naturlig del av din vardag vilket givetvis Àr en stor bonus. PÄ dagar nÀr du kÀnner dig trött, eller om vÀdret Àr dÄligt kan det vara en stark motivationshöjare att ge sig utpÄ en löprunda eftersom du inte vill bryta din RunStreak.

löpning varje dag

Vad bör man tÀnka pÄ vid en RunStreak?

Risken nÀr du har som mÄlsÀttning att springa varje dag Àr att du springer varje dag utan att riktigt kÀnna efter hur kroppen mÄr. Din RunStreak Àr inte viktigare Àn din hÀlsa och har du skadekÀnningar eller Àr sjuk ska du INTE springa utan dÄ Àr det bÀttre att du tar nÄgra dagar ledigt.

Även om du springer varje dag sĂ„ mĂ„ste du tillĂ„ta din kropp att vila, eftersom trĂ€ningen i sig Ă€r nedbrytande. DĂ€rför Ă€r det viktigt att ta en ”vilodag” en eller flera av veckans dagar och dĂ„ enbart springa 1,6km och i lugn fart. Bara för att det Ă€r en kort distans innebĂ€r det inte att du mĂ„ste maxa löprundan! Ett annat förslag Ă€r att du t.ex. förlĂ€gger en löptur pĂ„ mĂ„ndag morgon och sedan inte springer förrĂ€n pĂ„ tisdag kvĂ€ll vilket ger kroppen mer tid för Ă„terhĂ€mtning.

Glöm heller inte att komplettera din löpning med styrketrĂ€ning och rörlighetstrĂ€ning för att hĂ„lla dig skadefri! I vĂ„r trĂ€ningsbank finns förlag pĂ„ massor av olika pass för dig som Ă€r medlem och vill ha mer inspiration. Är du inte medlem hos Runacademy? DĂ„ kan vi tipsa dig om vĂ„r onlinetrĂ€ning, lĂ€s mer hĂ€r.

Är det för alla?

För att kunna genomföra en RunStreak rekommenderar vi att du har sprungit en del innan för att din kropp ska klara av den ökade belastningen. Med fördel ska du redan i dagslÀget springa omkring fyra-fem gÄnger i veckan och inte ha nÄgra skadekÀnningar. Det Àr sedan viktigt att inte öka pÄ kilometermÀngden för mycket utan ta hellre korta, lugna löpturer i början.

En av vÄra medlemmar i Runacademy, Jenny Karlsson, började sin RunStreak i augusti 2016 och har alltsÄ sprungit varje dag i drygt 8 mÄnader. Hon trÀnar i vÄra löpargrupper och springer Àven en del lÄnga tÀvlingar och gillar utmaningen med att köra en RunStreak. HÀr berÀttar hon med egna ord vad som motiverade henne till att börja med detta och hur hon resonerar kring fenomenet.

jenny karlsson.jpg2

Jenny Karlsson började sin RunStreak 1/8 2016 och hon tÀnker fortsÀtta med det sÄ lÀnge hon mÄr bra av det!

”Jag blev inspirerad av ett blogginlĂ€gg skrivet av Ellen Westfelt frĂ„n Pace och Earth och tĂ€nkte att det skulle var spĂ€nnande att pröva hur kroppen skulle svara pĂ„ det. Skulle det kunna vara nĂ„got som passade mig och mitt liv? Jag kĂ€nde Ă€ven en lĂ€ttnad i att det faktiskt skulle rĂ€cka med ett minimum av 20 minuter (eller minst 1,6km) per dag. Skulle det fungera för mig, skulle jag tycka om det? Kanske kunde detta vara ett sĂ€tt att bygga upp kroppen lĂ„ngsiktigt? Ett sĂ€tt att utmana den mentala styrkan att oavsett vĂ€der, vind, lust och ork ge sig ut pĂ„ en löptur. Det var frĂ„gor som jag blev nyfiken pĂ„ och vill ta reda pĂ„. Plötsligt lĂ€ste jag om RunStreaks överallt!

Det jag fĂ„r ut av min RunStreak Ă€r att det numera Ă€r en vana som jag inte behöver fundera över. En tillfredesstĂ€llese i att jag vet att jag fĂ„r minst 20 minuter frisk luft och motion varje dag. Ett sĂ€tt att rensa tankarna varje dag. Under perioder med mycket stress och press skulle jag tidigare kanske struntat i löpningen för att jag var för trött, kom hem för sent och att ”det Ă€ndĂ„ inte var nĂ„gon idĂ©” om jag inte skulle hinna springa iallafall 8-10 km. Numera har jag alltid tid för 20 minuter varje dag och pĂ„ en vecka blir det ju Ă€ndĂ„ en viss mĂ€ngd. Den biten Ă€r den bĂ€sta! Jag har ocksĂ„ insett att gĂ„r att springa tidigt pĂ„ morgon, det gĂ„r springa sent, hur trött jag Ă€n Ă€r sĂ„ Ă€r jag alltid lite piggare efterĂ„t och sover bĂ€ttre.

Nackdelarna Àr att det pÄ resdagar osv blir mer krÄngligt, dÄ behöver det planeras lite extra. Nackdelarna kan vara att jag oftast kör samma runda och alltid samma tempo. Min variation fÄr jag genom att springa med Runacademys löpargrupp. Det blir mitt kvalitetspass i veckan (annars blir det inget) sen kör jag backpass eller lÄngpass pÄ helgen vilket under vintern har varit frÄn 15-30 km.

Förkyld har jag inte varit pĂ„ hela Ă„ret. DĂ€remot blev jag ordentligt magsjuk i mars dĂ„ fick jag hĂ„lla uppe under en vecka. Men sen började jag om igen. Man sĂ€tter ju ”reglerna” för sig sjĂ€lv och mina sĂ€ger att man alltid kan börja om. Jag tĂ€nker fortsĂ€tta sĂ„ lĂ€nge jag mĂ„r bra av det!”

jenny karlsson

Jenny springer inte bara varje dag – hon springer gĂ€rna i varierad och vacker natur!


3 kommentarer
  1. Fantastiskt med Runstreak! Grymt jobbat av Jenny!
    Jag har dock funderingar pĂ„ det hĂ€r med dagar Ă„ siffror i artikeln kring Jennys streak- om man började i aug 2016 sĂ„ kan inte det vara i 8 mĂ„nader Jenny sprang varje dag? Utan i flera Ă„r? Eller menas det att hon startade om sin Runstreak flera ggr? Sedan hade Jenny varit sjuk i en vecka i mars 21 dĂ„ mĂ„ste det betyda att hennes senaste streak Ă€r cirka 60 dagar nu? Eftersom en paus i Runstreak betyder att man börjar om frĂ„n noll…?Hur som helst fantastiskt att fler Ă„ fler hittar denna form av motion! ?

  2. Willy skrev den 24 maj, 2021

    TrÀnar man sÄ behöver man vila och Äterhömtning men det Àr klart lufsar man runt utan mÄl och mening sÄ kan man testa runstreak

  3. Tack för en intressant artikel och kul att ni uppmÀrksammar runstreak!
    Jag har kört runstreak i drygt tre veckor och kÀnner hittills att det Àr bland det bÀsta jag gjort! Det passar vÀldigt bra i min vardag och jag tror ocksÄ att det Àr skonsammare för min kropp att fördela ut strÀckan pÄ hela veckans dagar istÀllet för att maxa en eller tvÄ dagar i veckan. Det gör Àven att jag njuter av löpningen mycket mer nu nÀr mÄlet inte Àr att jaga tid, utan snarare öva löpteknik samt köra traillöpning. Jag hoppas kunna köra detta lÀnge!