Förra Äret sprang jag ovÀntat in som segrare i WomenŽs Health Halvmarathon. Det var ett vÀldigt roligt lopp med hÀrlig stÀmning och kÀmparanda. Framförallt kommer jag ihÄg hur jag blev pÄhejad av flera tjejer som jag varvade under de sista fem kilometer. Trots att de kÀmpade pÄ med sitt egna lopp sÄ tog de sig tid att vÀnda sig om och heja pÄ mig. Det var verkligen fint och gjorde att loppet blev nÄgot alldeles extra. I Är kommer jag tyvÀrr inte springa hela loppet utan satsar istÀllet pÄ att springa Duostafetten med en annan av vÄra ledare. Blir extra kul att fÄ fightas tillsammans med nÄgon annan!

HÀr kommer ÀndÄ nÄgra av mina frÀmsta tips till dig som ska springa loppet nu pÄ lördag.
1) Vila dig i form sista dagarna. Det Àr ingen idé att nu sista dagarna köra pÄ med nÄgot hÄrt intervallpass. Nu Àr det vila som gÀller och att fylla pÄ med lite extra energi. Du behöver dock inte Àta nÄgra jÀtte stora portioner utan rÀcker att fylla pÄ med nÄgot extra mellanmÄl och se till att du Àter ordentligt med riktig mat.
2) Ta det lugnt i början. Det kommer vara flera tjejer som har vÀldigt brÄttom och Àr Àven mÄnga som enbart springer duostafett. Kommer sjÀlv ihÄg en tjej som lÄg i en rejÀl ledning efter bara tre kilometer. Jag kom senare ikapp henne i loppet och hon tappade mycket pÄ slutet. Hade jag hÀngt med henne frÄn start hade det sÀkerligen gÄtt alldeles för fort och jag hade riskerat att ocksÄ stumna. Viktigt att man istÀllet fokuserar pÄ sitt egna lopp och din egna rythm. Försök att inte tÀnka sÄ mycket pÄ vad de andra gör i loppet. Det kommer vara mÄnga andra som öppnar för fort sÄ hÀng inte pÄ dem.
3) Njut av atmosfÀren. Det brukar gÄ bÀst i loppen nÀr man har kul. Se dÀrför till att njuta, dansa loss i uppvÀrmningen och ge ett leende till medtÀvlande och vinka till publiken. Genom att bjuda pÄ dig sjÀlv brukar man fÄ sÄ mycket mer energi tillbaka.
4) Drick vĂ€tska under loppet. Ăven om det Ă€r aprilvĂ€der och inte sÄ varmt sĂ„ Ă€r det vĂ€ldigt viktigt att dricka. Du gör av med vĂ€tska Ă€ven om du tycker att du inte svettas sĂ„ mycket. Om du inte dricker nĂ„got i början av loppet sĂ„ Ă€r risken att du sen blir jĂ€tte törstig och mĂ„ste dricka jĂ€tte mycket, men det gĂ„r aldrig att dricka ikapp. Det Ă€r mycket bĂ€ttre att dricka mindre och ofta, dĂ„ minskar ocksĂ„ risken att fĂ„ magkramp. Ta gĂ€rna tid pĂ„ dig att stanna och dricka vid varje vĂ€tskestation. Det Ă€r bĂ€ttre att du stannar upp och fĂ„r i dig vĂ€tskan Ă€n försöker springa samtidigt och fĂ„r allt över dig.
5) Ta med dig en gel. Springer du halvmaran sÄ Àr det bra att fylla pÄ med lite extra energi och det Àr dÀrför smart att ta med dig 1-2 geler. Den kan du ta vid ungefÀr 10km samt vid 15km.
6) Spara kraft i backarna. Det Àr nÄgra smÄ backar under loppet och se till att hÀr inte hetsar dig uppför. i mÄnga fall tjÀnar man tid pÄ att gÄ i backarna Àn att springa pÄ och vara helt slut som gör att man sen inte orkar att springa. HÄll igen i backarna och kÀnns det tungt sÄ spara pÄ energin genom att gÄ uppför.
7) Du orkar mer Àn vad du tror.  Det kommer finnas perioder dÀr du Àr helt slut och nÀstan vill bryta. Men detta kommer att gÄ över. Det gÀller att se till att fortsÀtta vara fokuserad och inte ge upp. Du orkar alltid mycket mer Àn vad du tror!
LYCKA TILL PĂ LOPPET!Â
