Idag har flera av oss ledare i Stockholm trĂ€ffats för ett gemensamt intervallpass. Ăven om vi alla Ă€r rutinerade löpare sĂ„ blir det mycket lĂ€ttare att fĂ„ till dessa pass tillsammans med andra. NĂ€r det kommer till intervaller sĂ„ Ă€r det lĂ€tt att annars fuska och bli bekvĂ€m, men tillsammans med andra sĂ„ klarar man pusha sina egna grĂ€nser mycket lĂ€ttare.

Vi körde ett sjukt jobbigt pass dÀr vi blandade intervaller i tröskeltempo med maxlöpning i backe. Vi startade med 4 min löpning följt av 2x40sek backe, 3 min löpning följt av 2x30sek backe och sedan 2min löpning med 2x20sel backe. Detta skulle sedan upprepas 2 gÄnger.
Jag var sjÀlv helt slut nÀr vi hade kört hÀlften av alla intervaller och ville dÄ helst ge upp. Men tror ni att jag dÄ kunde ge upp? Med den pepp jag fick av de andra sÄ hade jag inget val Àn att fortsÀtta. Det visade sig sen att jag ocksÄ hade mer ork Àn vad jag trodde och klarade med alla intervaller. SÄ skön kÀnsla att klara av det fast jag ville ge upp och det Àr helt tack vare sÀllskapet. Nu kÀnner man sig extra stolt efterÄt!
Vill du ocksÄ fÄ sÀllskap pÄ trÀningen och pusha dig sjÀlv till nya nivÄer? HÀng dÄ med pÄ höstens löpargrupper som startar nÀsta vecka!
