StÀng star

Runacademys blogg

Detta inlÀgg Àr frÄn Runacademy's grundare Petra Kindlund.

Nu nÀrmar sig Ärets huvudmÄl!

Publicerad

Just nu kÀnner jag mig lite extra nöjd över mig sjÀlv samtidigt som jag Àr nÄgot mörbultad i kroppen. Den hÀr veckan har jag sprungit mer Àn nÄgonsin. Totalt har det blivit 12,4 mil löpning och sÄ mycket har jag nog aldrig tidigare sprungit. Jag kÀnner mig vÀldigt glad och tacksam för att kroppen just nu tÄl detta.

För bara nÄgra veckor sedan sÄ skulle det aldrig vara möjligt för min kropp att springa sÄ hÀr mycket under en vecka.

SÄ fort jag försökte öka volymen sÄ fick jag ett bakslag med antingen onda vader, problem med knÀna eller att jag bara kÀnt mig sÄ trött och slut sÄ kroppen helt enkelt inte pallat av mer. Men tÄlamod och envishet verkar ge resultat.

NÀr det kommer till trÀning sÄ gÀller det att öka successivt. Man kan inte bara pang pÄ frÄn ingenstans springa 12 mil pÄ en vecka. Jag har verkligen varit försiktigt och haft mÄnga veckor pÄ runt 8-10 mil innan jag vÄgar öka pÄ ytterligare.

Men varför gör jag nu detta? Jag har ett mÄl i sikte. Om fyra veckor vill jag springa Ultravasan 45 och kÀnna mig stark genom hela loppet. Jag vill komma sÄ vÀl förberedd som möjligt och för att komma i en bra form finns det inga genvÀgar utan enbart hÄrt arbete.

Just nu försöker jag Àven att jobba mer med att fÄ upp en högre volym Àn att köra sÄ mycket kvalite. Om jag bÄde ska köra hÄrda intervaller i kombination med ökad mÀngd sÄ finns det en risk att det blir för mycket. Den hÀr veckan har det istÀllet blivit tvÄ lÄngpass med ett pÄ 35 km och ett pÄ 25km.

Men Àr det verkligen roligt att springa sÄ mycket? Det Àr en frÄga som jag ofta fÄr av folk som inte förstÄr.

Just nu kÀnner jag mig vÀldigt motiverad för att trÀna och tycker nÀstan att varje pass Àr roligt. Jag njuter verkligen av löpningen och försöker att springa pÄ mÄnga olika stÀllen och i olika tempon. Ibland gÄr det vÀldigt lÄngsamt och ibland trycker jag pÄ. Variation gör att det blir roligare.

Framförallt ger det en kick nÀr jag kÀnner att kroppen tar Ät sig av trÀningen och att jag klarar av mer och mer. Det Àr nÀstan sÄ fantastiskt att ju mer man springer desto mer orkar man och desto roligare blir det.


Kommentarer avstÀngda.