För varje mÄnad har vi ett nytt styrkepass pÄ vÄr medlemssida. Den hÀr mÄnaden kommer ni att fÄ köra ett pass tillsammans med Runacademys grundare Petra Kindlund.

-” Det hĂ€r Ă€r ett pass som jag sjĂ€lv brukar köra mycket. MĂ„nga av dessa övningar har hjĂ€lpt mig att bygga upp en starkare core och höfter vilket hjĂ€lpt mig i min egen löpning. Jag blir lĂ€tt annars lite sned i löpsteget nĂ€r jag springer men med dessa övningar sĂ„ orkar jag hĂ„lla upp steget bĂ€ttre. Jag hoppas nu att passet kan hjĂ€lpa andra löpare,” sĂ€ger Petra Kindlund om passet.
Passet har vi valt att kalla Petras prehabpass dÄ det Àr mycket fokus pÄ stÀrkande övningar som Àr bra för löpare. Det kommer inte vara nÄgra hoppövningar men kommer ÀndÄ blir rÀtt sÄ tufft. Totalt Àr passet pÄ 35 minuter och du har dÄ kört igenom hela kroppen med benstyrka, vader och core.
Nedan bjuder vi pĂ„ de första 10 minutrarna pĂ„ passet som startar med 50 olika knĂ€böj som uppvĂ€rmning. För att komma Ă„t hela passet behöver du bli medlem pĂ„ vĂ„r medlemssida. HĂR kan du lĂ€sa om vĂ„rt medlemsskap.
Ăvningar i passet:
– 50 olika varianter av knĂ€böj
– Balansövningar
– EnbensknĂ€böj i form av stjĂ€rnan
– VadhĂ€vningar mot en vĂ€gg
– BaksidalĂ„r mot en handduk/pilatesboll
– Coreutmaning med fyra olika övningar
– Avslutande stretch