StÀng star

Runacademys blogg

Stort tack för den hÀr terminen

Publicerad

Nu har alla vÄra orter kört sitt sista ordinarie pass för terminen. Wow, vilken grym termin det har varit! Under 13 veckors tid har vi sprungit, kÀmpat, svettats och haft kul tillsammans pÄ trÀningarna. Vi har kört löpteknik, sprungit i skog, lÀngre och kortare intervaller, tuffa backar samt Àven trappor eller reflexlöpning. Tillsammans har vi utvecklats pÄ flera plan och lÀrt oss att löpningen blir sÄ mycket roligare med variation!

Terminen mÄ vara slut, men i vÄrens löpargrupper fortsÀtter vi att utvecklas och utmanas pÄ nya och spÀnnande pass. Du hÀnger vÀl med?

Trail

Redan under terminens andra pass fick deltagarna möjligheten att ge sig ut i skogen och testa pÄ trail. Traillöpning brukar alltid vara uppskattat bland deltagarna och den hÀr hösten var inget undantag. Vi sprang bÄde lÀngre intervaller pÄ stigar och korta intervaller rakt ut i skogen, vilket var vÀldigt uppskattat.

Linköping Ljungsbro

Östhammar

Löpskolning

Vi inleder varje pass med uppvÀrmning samt löpskolning, vilket Àr perfekt för att fÄ en bÀttre löpteknik. MÄnga övningar lite krÄngliga och besvÀrliga till en början men gÄr galant sÄ hÀr i slutet av terminen!

JÀrfÀlla

Lund

Styrka för löpare

Efter varje pass rundar vi av kvÀllen genom att ha en kort och effektiv balansstyrka för löpare. Ett bra och uppskattat sÀtt att varva ner och samla ihop oss innan skiljs Ät för kvÀllen. Det Àr sÄ lÀtt att man sjÀlv glömmer bort att trÀna balans och fotstyrka, dÀrför Àr det vÀldigt bra att vi fÄr in det varje vecka.

Lomma

Gustavsberg

Extra insatta pass

Varje termin ingÄr tvÄ extrainsatta pass som ligger utöver den ordinarie trÀningsdagen. MÄnga grupper har sprungit ett myspass som vi kallar det, dvs ett pass dÀr vi Àr ute lite lÀngre Àn vi brukar. En social runda utan nÄgon form av hets. SÀkert nÄgon av deltagarna som satte bÄde distans och/eller tidsrekord pÄ ett trÀningspass!

MÄnga grupper har Àven sprungit reflexbana vilket Àr mycket uppskattat. HÀr springer vi med pannlampa efter reflexer som Àr uppsatta i skogen. Det Àr mycket skoj och mysigt, blir nÀstan som skattjakt i skogen nÀr man ser en ny reflex blÀnka i pannlampans sken.

GĂ€llivare

Kristianstad

Sundsvall

Tumba

LöparglÀdje

Oavsett vilka vÀderförhÄllanden, eller tuffa pass hösten har bjudit pÄ, sÄ har vÄra deltagare dykt upp vecka efter vecka med ett leende pÄ lÀpparna. GlÀdjen som sprids i grupperna Àr ovÀrderlig och vi Àr sÄ himla glada över att ha fÄtt genomföra den hÀr terminen tillsammans med alla hÀrliga löpare. Tack för en riktig toppenhöst!

Malmö

Vill du ocksĂ„ ta din löpning till nĂ€sta nivĂ„ tillsammans med oss? VĂ„rens löpargrupper startar vecka 12 och kommer att finnas pĂ„ över 100 orter i Sverige och pĂ„ Åland, hĂ€ng med!


Kommentarer avstÀngda.