StÀng star

Runacademys blogg

Vi har löparresor för alla!

Publicerad

Har du börjat tröttna pÄ höstmörker och snöslask? DÄ kan du behöva en motivationshöjare.

Vad Àr dÄ inte bÀttre Àn att planera för nÀsta Är och investera i en resa dÀr du fÄr fokusera pÄ dig sjÀlv och din trÀning? Perfekt att ha nÄgot hÀrligt att se fram emot!


Vi pÄ Runacademy arrangerar mÄnga olika löparresor Äret runt, löparhelger i Stockholms SkÀrgÄrd likvÀl som utmanade veckolÄnga resor i bergen i exempelvis Chamonix. Alla resmÄl har sin charm och det handlar helt och hÄllet om vad du Àr ute efter. För att underlÀtta har vi hÀr sammanstÀllt resorna i underkategorier. Bor du i Stockholm sÄ Àr du Àven vÀlkommen att nu pÄ torsdag komma pÄ en inspirationskvÀll dÀr vi presenterar alla vÄra resor. HÀr hittar du information om den.

FÖR DIG SOM VILL HA EN UTMANING OCH SPRINGA I BERG 

HÀr springer vi i ett vackert, grönt vulkanlandskap. Fokus Àr pÄ upplevelsen och vi Àr ute pÄ lÀngre turer men hÄller lugnt och behagligt tempo. Vi bor vid havet med nÀrhet till bergen.

Detta Àr en sann upplevelseresa! HÀr Àr det varmt Äret om och ön har en fantastisk natur som skiftar frÄn den grönaste grönskan till de kargaste klipporna. En boandning av lÀttlöpta stigar (levador) och tuffare pass i bergen.

En storslagen löparresa till hjÀrtat av alperna i form av den vÀrldskÀnda alporten Chamonix i Frankrike. Med Europas högsta berg Mont Blanc runt knuten springer vi hÀr nÄgra av de klassiska bitarna frÄn trailloppen Mont Blanc Marathon och Ultra Trail Mont Blanc. Ganska krÀvande terrÀng men vÀrt det nÀr man fÄr uppleva vyerna.

IMG_3887.JPG

FÖR DIG SOM VILL NJUTA AV SOL OCH BAD I KOMBINATION MED TRÄNING

HÀr finner du klarblÄa vatten, lÄnga strÀnder och höga berg. Du kommer att fÄ avnjuta mÄnga hÀrliga löparpass i de bÀsta miljöerna som Kroatien har att erbjuda, med tvÄ pass om dagen dÀr du fÄr testa pÄ olika löptrÀningsformer som intervaller, backe, lÄngpass, traillöpning och banlöpning. Vi kommer dessutom komplettera löptrÀningen med styrka, yoga och vattenlöpning.

  • Spanska Solkusten. November 2018

HÀr Àr det solsÀkert Àven i november och du fÄ uppleva bÄde löpning i den fina sandstranden nedanför hotellet, samt flera löpturer pÄ stigar i bergen. Mer information om resan kommer i maj.

IMG_1436-0.JPG

FÖR DIG SOM VILL SPRINGA ETT LOPP UTOMLANDS

Halvmaran i Prag Àr ett av vÀrldens snabbaste och ett perfekt lopp bÄde att springa pÄ en snabb tid och att se Prag med löparskorna pÄ. Att Äka tillsammans i en grupp blir ocksÄ mycket roligare och bara det gör att man fÄr mer energi till sjÀlva loppet.

  • Lissabon Maraton & Halvmaraton Oktober 2018

HÀr kan du vÀlja mellan maraton eller halvmaratondistansen vilket gör det perfekt om ditt sÀllskap vill springa kortare eller lÀngre Àn du. MÄlgÄngen sker parallellt i centrala Lissabon och erbjuder en unik möjlighet att sammanstrÄla efter loppet. Mer information om resan kommer under vÄren.

img_7670.jpg

FÖR DIG SOM VILL ÅKA PÅ ETT LÄGER INOM SVERIGES GRÄNSER

  • GĂ„lö. 10-12 augusti 2018

Under en helg pÄ vackra GÄlö i Stockholms SkÀrgÄrd arrangerar vi ett lÀger fyllt av löparglÀdje. HÀr springer du i fin natur och kan ta ett uppfriskande dopp i havet efter passet. AnmÀlan till lÀgret med mer information kommer inom kort.

  • Grövelsjön. 30 augusti-2 september 2018

Ett av Sveriges största fjĂ€llĂ€ger dĂ€r du fĂ„r upptĂ€cka hur det Ă€r att springa i fjĂ€llmilö. Det hĂ€r Ă€r ett löparlĂ€ger som alla kan vara med pĂ„ dĂ„ det Ă€r ”snĂ€lla” stigar. Det utlovas mycket löparglĂ€dje och fin natur. AnmĂ€lan öppnar inom kort!

IMG_5302.JPG


Kommentarer avstÀngda.