Har du börjat tröttna pÄ höstmörkret? DÄ kan du behöva en motivationshöjare i form av en löparresa! Vad Àr inte bÀttre Àn att ha nÄgot hÀrligt att se fram emot genom att investera i en resa dÀr du fÄr fokusera pÄ dig sjÀlv och din trÀning? Vi har resor redan nu i höst om du inte kan vÀnta lÀngre.

Vi pÄ Runacademy arrangerar mÄnga olika löparresor Äret runt: löparhelger i Sverige, tÀvlingsresor till bl.a. Prag halvmaraton likvÀl som utmanade veckolÄnga resor i bergen i exempelvis Chamonix. Alla resmÄl har sin charm och det handlar helt och hÄllet om vad du Àr ute efter. För att underlÀtta har vi hÀr sammanstÀllt resorna i underkategorier.
FĂR DIG SOM VILL HA EN UTMANING OCH SPRINGA I BERG
HÀr springer vi i ett vackert, grönt vulkanlandskap. Fokus Àr pÄ upplevelsen och vi Àr ute pÄ lÀngre turer men hÄller lugnt och behagligt tempo. Vi bor vid havet med nÀrhet till bergen.
Detta Àr en sann upplevelseresa! HÀr Àr det varmt Äret om och ön har en fantastisk natur som skiftar frÄn den grönaste grönskan till de kargaste klipporna. En blandning av lÀttlöpta stigar (levador) och tuffare pass i bergen.
- Chamonix. början av juli 2019 – anmĂ€lan till resan öppnar i november
En storslagen löparresa till hjÀrtat av alperna i form av den vÀrldskÀnda alporten Chamonix i Frankrike. Med Europas högsta berg Mont Blanc runt knuten springer vi hÀr nÄgra av de klassiska bitarna frÄn trailloppen Mont Blanc Marathon och Ultra Trail Mont Blanc. Ganska krÀvande terrÀng men vÀrt det nÀr man fÄr uppleva vyerna.
- Davos. Juli 2019 – anmĂ€lan öppnar i slutet av Ă„ret
Upplev hur det Àr att springa i Alperna i Schweiz tillsammans med oss. Fördelen med dessa berg Àr att det Àr relativt lÀttsprungit med inte alltför mycket sten och rötter som gör att det framförallt lÀmpar sig till dig som Àr ny med bergslöpning. Det kommer Àven bli ett Àventyr för dig som Àr nÄgot mer erfaren löpare.
FĂR DIG SOM VILL NJUTA AV SOL OCH BAD I KOMBINATION MED TRĂNING
HÀr Àr det solsÀkert Àven i november nÀr vi behöver det som mest! Det hÀr Àr en resa som passar alla typer av löpare och kommer att bestÄ av en hÀrlig blandning av strandlöpning, intervaller, löpteknik, styrka, yoga och Àventyr i bergen.
HÀr finner du klarblÄa vatten, lÄnga strÀnder och höga berg. Du kommer att fÄ avnjuta mÄnga hÀrliga löparpass i de bÀsta miljöerna som Kroatien har att erbjuda, med tvÄ pass om dagen dÀr du fÄr testa pÄ olika löptrÀningsformer som intervaller, backe, lÄngpass, traillöpning och banlöpning. Vi kommer dessutom komplettera löptrÀningen med styrka, yoga och vattenlöpning.
FĂR DIG SOM VILL SPRINGA ETT LOPP UTOMLANDS
Halvmaran i Prag Àr ett av vÀrldens snabbaste och ett perfekt lopp bÄde att springa pÄ en snabb tid och att se Prag med löparskorna pÄ. Att Äka tillsammans i en grupp blir ocksÄ mycket roligare och bara det gör att man fÄr mer energi till sjÀlva loppet.
FĂR DIG SOM VILL Ă KA PĂ ETT LĂGER INOM SVERIGES GRĂNSER
- GÄlö. försommaren 2019
Under en helg pÄ vackra GÄlö i Stockholms SkÀrgÄrd arrangerar vi ett lÀger fyllt av löparglÀdje. HÀr springer du i fin natur och kan ta ett uppfriskande dopp i havet efter passet.
- Grövelsjön. MÄnadsskiftet augusti/september 2019
Ett av Sveriges största fjĂ€llĂ€ger dĂ€r du fĂ„r upptĂ€cka hur det Ă€r att springa i fjĂ€llmilö. Det hĂ€r Ă€r ett löparlĂ€ger som alla kan vara med pĂ„ dĂ„ det Ă€r ”snĂ€lla” stigar. Det utlovas mycket löparglĂ€dje och fin natur.



