Inför vÄrterminen 2019 med löpargrupperna startade Runacademy upp en löpargrupp i Mariefred. En liten ort i Södermanland alldeles intill MÀlaren. DÀr bor bara omkring 6000 invÄnare. Tidigt nÀr anmÀlan öppnade upp ramlade ett stort antal anmÀlningar in till gruppen.

Vi pÄ Runacademys huvudkontor blev glatt överraskade över det stora intresset för löpargruppen. Redan första terminen var det hela 82 stycken anmÀlda. Vi har hört med Linda, platschef för gruppen vad hon kan tro Àr anledningen till det stora intresset!

Vad tror du Àr anledningen att sÄ mÄnga i Mariefred vill vara med?
Mariefredsborna Àr vÀldigt hurtiga och mÄnga gillar löpning dÄ det Àr en sÄ enkel motionsform. Det finns Àven mÄnga fina platser att springa pÄ. Dessutom Àr det mÄnga roliga lopp i och i nÀrheten av Mariefred. Att det finns lopp i nÀrheten motiverar mÄnga att springa och vÀssa formen inför. MÄnga av invÄnarna i Mariefred hade hört talas om Runacademy dÄ det finns löpargrupper i bÄde Eskilstuna, SödertÀlje och Stockholm.

Hur har det varit att vara ledare nu under vÄren?
Det har varit jÀtteroligt att vara ledare! Man fÄr sÄ mycket positiv energi av alla deltagarna och av att springa tillsammans. Som ledare blir jag sjÀlv vÀldigt inspirerad och peppad pÄ att sjÀlv springa mera.

Linda Friberg har sprungit sedan barnsben och Àr utbildad fysioterapeut och grupptrÀningsinstruktör.
Vad har varit roligast med att vara ledare?
Att man fÄr sÄ mycket positiv energi!
Vad kan man sÀga till deltagare som Àr osÀkra att vara med?
Kom med om du gillar att springa i grupp och vill lÀra dig mer om löpteknik. I löpargruppen kommer du ocksÄ fÄ lÀra dig mer om löpning och hur du kan variera trÀningen. Det spelar ingen roll om du Àr nybörjare eller har sprungit lÀnge, alla Àr vÀlkomna med. Du kommer inte att Ängra dig!
HÀr nedan hittar du mer info och anmÀlan till alla Runacademys löpargrupper!